Zaplecze Joomla! - omówienie

Zaplecze Joomla! - omówienie

Systemy CMS, takie jak Joomla, charakteryzują się tym, że składają się z dwóch części (interfejsów):

  • Frontu (Frontend) - właściwej witryny, którą widzi każdy internauta;
  • Zaplecza (Backend) - panelu administracyjnego Twojego serwisu;

Jako administrator swojego serwisu musisz się orientować, gdzie znaleźć i które opcje do czego służą.

Dostęp do zaplecza Joomla! mogą uzyskać jedynie użytkownicy, którzy należą do jednej z grup użytkowników, które mają odpowiednie uprawnienia dostępu. Podczas instalacji tworzony jest użytkownik z najwyższymi uprawnieniami należący do grupy Super Users. Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego (zaplecza) musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator. W oknie logowania w polu Użytkownik (User Namewpisz nazwę użytkownika (administratora) utworzonego podczas instalacji, w polu Hasło (Password), wpisz jego hasło, a następnie kliknij przycisk Zaloguj (Log in).

Ekran główny (pulpit) zaplecza Joomla!, który pojawia się zaraz po zalogowaniu podzielony jest na kilka części:

  1. Menu nawigacyjne zajmujące górny obszar pulpitu, pozwalające na dostęp do wszystkich opcji systemu.
  2. Po prawej stronie paska menu nawigacyjnego znajduje się menu użytkownika, zawierające link składający się z nazwy witryny, który pozwala na wyświetlenie strony głównej serwisu oraz ikonkę koła zębatego, która zawiera opcje pozwalające na zarządzanie własnym kontem oraz wylogowanie z zaplecza.
  3. Menu pionowe z pozycjami umożliwiającymi szybki dostęp do najważniejszych (najczęściej używanych) części funkcji administracyjnych. Zwróć uwagę na ostatnie dwie pozycje (sekcja KONSERWACJA). Pierwsza pokazuje, czy Twój serwis oparty jest o najnowsze wydanie Joomla!, czy też należy je zaktualizować. Druga natomiast pokazuje, czy dodatkowe rozszerzenia zainstalowane w systemie są aktualne.
  4. Największą część zaplecza zajmuje część informacyjna. Znajdziesz w niej takie informacje jak dostęp do wiadomości poinstalacyjnych, najnowsze artykuły dodane przez autorów, najczęściej czytane artykuły, statystyki oraz listę zalogowanych użytkowników.
  5. Na dole po lewej stronie znajduje się pasek stanu zawierający m.in. ikony i linki, pozwalające na podgląd witryny, dostęp do wiadomości w skrytce pocztowej oraz wylogowanie.
  6. Na dole po prawej stronie znajduje się stopka, w której znajdziesz informację dotyczącą wersji Joomla! oraz tytuł serwisu.

 

W kroku 2 zapoznasz się szczegółowo z panelem administracyjnym (zapleczem) Joomla! - poznasz całe menu, sekcje i zakładki, dzięki czemu będziesz się orientować, jakie czynności i gdzie możesz wykonać, aby w efekcie finalnym powstał profesjonalny serwis WWW.

Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu, aby dokładnie poznać zaplecze Joomla!

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs - jak krok po kroku stworzyć profesjonalny serwis WWW

E-mail:
Imię:

Zgadzam się z polityką prywatności

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs firmy slawop.NET, a tym samym otrzymywać informacje z poszczególnymi częściami kursu oraz o nowościach, promocjach, produktach i ofertach od slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42

Administratorem Twoich danych osobowych będzie slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Ci newslettera. W każdej chwili będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich danych oraz je poprawić. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na Joomla! Darmowy Kurs.

Przepraszam za checkboxy. Ja też ich nie lubię. Chcę jednak działać zgodnie z prawem. Nie bój się, nie mam zamiaru rozsyłać spamu. Będę kontaktował się z Tobą wyłącznie w związku z kursem i produktami dostępnymi na blogu slawop.net - książkami, e-bookami, poradnikami i kursami.